چگونه زمستان ذهن ما نیز همانند طبیعت بهاری شود

روان شناسی
اکتبر 31, 2018
بازدید : 230 بازدید

همیشه قدرت دوباره و نیروی مجدد باعث نوآوری و موفقیت و نماد این اتفاق در طبیعت آمدن فصل زیبای بهار است. درختان خشک و بی‌بار که در پاره‌ای موارد شاخ و برگشان شکسته با یک سری تغییر فیزیکی و شیمیای در دمای هوا و درون گیاه دوباره زنده می‌شوند و شکوفه‌ی امید و تازگی را به چشمان ما هدیه می‌دهند تا یاد بگیریم پس از هر شکست و نابودی شروعی دوباره در انتظار است.

زندگی سناریوی درامی ست که پس از هر پایان تلخ، با فرمول من می‌توانم و امیدی برای فردا داستان را از نو می‌گیرد و اما در این شماره که رنگ و بوی نوروزی دارد می‌خوابم از روش‌های عملیاتی و علمی تازه و نو شدن برای تجدیدقوا پرده برداریم.
البته که این بار هم روش کاری من برای تدوین این مطلب، دقیقاً همان راهکارهایی ست که به یک مراجع فرضی با این موضوع می‌دادم.

به‌طورکلی برای این چالش در دو زمینه‌ی جسمی و روحی برنامه داریم:

(1) ورزش/پیاده‌روی

پیاده‌روی عموماً فرصتی برای فکر کردن است، تحقیقات ارتباط قوی میان‌فشار روحی و ورزش و ازجمله پیاده‌روی را ثابت کرده است بدین گونه که ورزش موجب کاهش پاسخ به فشار روحی و کم شدن آسیب‌پذیری فرد نسبت به بیماری‌های ناشی از فشار روحی می‌شود. حرکات کششی و دیگر ورزش‌ها مانند پیاده‌روی، دویدن و کلاً ورزش‌های هوازی موجب افزایش امواج آلفا در مغز می‌شوند. این موج‌ها الگوی الکتریکی فعالیت مغز هست که نشان می‌دهند ذهن در حال آرامش قرار دارد. پیاده‌روی منظم و مرتب آدروفین‌ها را که باعث احساسات مثبت در ما می‌شود در خون وارد می‌کند.

(2) صبح‌ها زودتر از قبل بیدار شوید

در فرهنگ غنی پارسی همواره به ارتباط سحرخیزی و کام روایی اشاره‌شده، البته که ازنظر روانی فردی که صبح زود بیدار می‌شود از احساس استرس و دلهره به دور است و حس اینکه زمان کافی برای انجام کارهای خود را دارد باعث احساس خوش‌آیندی در وی خواهد شد.

(3) سراغ افراد باهوش باسواد و دارای شخصیت جذاب بروید

باکسانی صحبت کنید که برایتان جالب هستند، حتی اگر غریبه باشند، از نزدیک شدن به آن‌ها نترسید. درباره علایق آن‌ها بپرسید و اینکه چطور آن‌ها را کشف کرده‌اند. اغلب اوقات، شما از افرادی که نمی‌شناسید، یاد می‌گیرید. تا آنجا که می‌توانید اوقات خود را با افراد باهوش سپری کنید. هرروز باید تلاش کنید باکسی که الهام‌بخش شما است، یک فنجان قهوه بخورید یا پیاده‌روی کنید. همیشه متواضع و مشتاق یادگیری باشید. تا جای ممکن سؤالات زیادی بپرسید. اگر همیشه در اطراف افرادی هستید که اطلاعات بیشتری نسبت به شما دارند بیشتر یاد می‌گیرید.

(4) توجه به تغذیه صحیح

سعی کنید غذاهایی مصرف کنید تا سوخت مغز را تأمین کند از نوشیدن الکل و غذاهای سنگین اجتناب کنید که باعث کندی می‌شوند. وقتی انرژی‌تان کاهش می‌یابد، از مواد حاوی پروتئین مثل گوشت و لبنیات استفاده کنید
کربوهیدرات‌ها و ویتامین‌ها را نیز مدنظر داشته باشید. به‌طورکلی عقل سالم در بدن سالم را فراموش نکنید

(5) آنچه یاد می‌گیرید را عمل کنید

شاید مهم‌ترین نکته در راهه تغییری، نوروز گون و بهارانِ، عمل به نکاتی است که چه در این مطلب و چه از قبل یاد گرفته‌ایم.
عمل به علم و آنچه آموخته‌ایم نیازمند یک فرآیند ذهنی است، یعنی حداقل روزی دو ویژگی مهم و تازه را به روند زندگی خود اضافه کنیم، فراموش نکنیم که بازهم مثل همیشه قلم و کاغذ و ثبت اهداف کوتاه‌مدت روزانه و تعیین تشویق و تنبیه در جهت اجرای نکات، یک ترفند مدیریتی مهم در عامل بودن ماست.

تغییر واقعی در زندگی‌مان، محصول اقدام و عمل ما به باورهایی ست که با انواع مختلف روش‌های یادگیری، در ذهن ما جای گرفته‌اند. (پس به آنچه یاد می‌گیرید عمل کنید)

(6) گوش دادن به موسیقی

دقایقی از روز را صرف گوش دادن به موسیقی موردعلاقه‌ی خود کنید، پیشنهاد ما موسیقی‌های ملایم و آرامش‌بخش است که به شما برای تصویرسازی‌های مثبت در ذهنتان کمک می‌کند.

(7) افراد انرژی منفی را از خود دور کنید

در ابتدای سال جدید فهرستی از افرادی که در ملاقات با شما خواه‌ناخواه به شما انرژی منفی می‌دهند و باعث می‌شوند از دید منفی به‌ظاهر یا… هر چیزی از خود نگاه کنید، تهیه کنید.

توجه داشته باشید این افراد باااااید از زندگی شما به‌مرور حذف شوند و یا حتی‌الامکان از دریچه‌ی ذهن و توجه شما؛ زیرا دیگر قرار نیست انرژی‌ای صرف از بین بردن تخریبی که از ملاقات با آن‌ها به شما وارد می‌شود مصرف کنیم.

(8) انرژی مثبت‌ها را دریابید

قرار ما تازگی و طراوتی همچون طبیعت و بهار است، پس تا می‌توانید با افرادی همراه شوید که پس از دیدار با آن‌ها غنچه‌ی زیبای لبخند بر لبانتان نقش می‌بندد.

(9) اگر شکست‌خورده‌ایم، دوباره از نو می‌سازیم مثل بهار

شاید تعداد زیادی از مخاطبان ما با شکست‌های اقتصادی خانوادگی و… وارد سال نوشده اند، اما هیچ ایرادی ندارد زیرا که به‌جز تخریب‌های احتمالی هر شکست، پر از درس و پند و به‌طور دقیق، آزمون‌وخطاهایی ست که حالا میدانیم چکار باید می‌کردیم که نکردیم، پس با بررسی علل شکست با برنامه‌ریزی مجدد با پیروی از فصل بهار دوباره از نو شروع می‌کنیم.

(10) برای عدم تکرار تاریخ، باید راه‌هایی را برویم که نرفته‌ایم، کارهایی را بکنیم که نکرده‌ایم

پس با درایت، شجاعت، برنامه‌ریزی هدف‌دار، انرژی و پشتکار پیش به‌سوی ساختن قطعه‌ای زرین، از تاریخ زندگی‌مان که تا امروز رقم نخورده.

بهترین بودن یک هدف است کافی است انتخابش کنید

10
امتیاز :
چگونه زمستان ذهن ما نیز همانند طبیعت بهاری شود
4.75 از 8 رای
محمد کیخانیا
محمد کیخانیا بهترین بودن یک هدف است کافیست انتخابش کنیم.
همراه ما باشید در کانال تلگرام ماهنامه هاتف جوان کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید