وقتی دوربین دست مان می گیریم چه ژستی بگیریم ؟

بروز
اکتبر 31, 2018
بازدید : 250 بازدید

تکنولوژی هرروزه در حال پیشرفت است، یکی از زمینه‌هایی که تکنولوژی در دهه‌ی اخیر در آن پیشرفت چشمگیری داشته درزمینه گوشی‌های هوشمند بوده که به‌مراتب این پیشرفت در دوربین‌های آن‌ها نیز بسیار به چشم می‌آید، به‌گونه‌ای که گوشی‌های هوشمند درصدد تبدیل‌شدن به یک دوربین عکاسی حرفه‌ای هستند که این خبر بسیار خوشایندی برای افرادی ست که به هنر عکاسی علاقه دارند.

در کنار این پیشرفت‌ها، در دسترس بودن اینترنت و مطالب آموزشی گوناگون که تنها با یک کلیک دنیایی از اطلاعات را در اختیارتان می‌گذارد، راه را برایتان بسیار هموارتر ساخته است (اطلاعاتی که شاید تا یکی دو دهه قبل به این راحتی در دسترس نبودند). در کنار همه‌ی این‌ها وجود شبکه‌های مجازی گوناگون که همه به‌نوعی هرروزه با آن در ارتباطیم، خود نیز مشوق بسیار خوبی برای ارائه اثر می‌باشد؛

اما نکته حائز اهمیت این است که فضای مجازی به همان اندازه که مشوق خوبی برای تولید اثر و محتواست، به همان اندازه نیز می‌تواند جلوی پیشرفت یک هنرمند را بگیرد، چراکه بیشتر تشویق‌ها و تعریف‌ها از طرف دوستان و آشنایان و به تعبیری غیر کارشناسی ست. پس اگر می‌خواهید به سمت حرفه‌ای شدن گام بردارید، فضای مجازی را فقط به‌عنوان فضایی برای ارائه و دیده شدن اثر در نظر بگیرید.

شروع مطالب آموزشی را می‌خواهم با پرسیدن چند سؤال آغاز کنم، سوا لاتی که جواب‌هایشان می‌تواند مسیر را برایمان روشن‌تر سازد.

ابتدا اینکه اصلاً چرا عکاسی می‌کنید؟ صرفاً به خاطر علاقه ست یا به خاطر شرایط و موقعیت شغلی‌تان؟ یا به خاطر مطرح و دیده شدن چه نوع عکس‌هایی می‌گیرید؟ چه نوع عکس‌هایی در طول روز می‌بینید؟ چه افرادی عکس‌هایتان را می‌بینند؟ و در آخر اینکه آیا هدفی برای مسیری عکاسی‌تان مشخص کرده‌اید؟

عکاسی نیز مانند بسیاری از هنرهای دیگر علاوه برداشتن علاقه، نیاز به تلاش و پشتکار فراوانی دارد، پس اگر می‌خواهید یک عکاس خوب شوید در کنار مطالعه دست از تلاش و پشتکار برندارید و همیشه دوربین به دست در حال عکاسی باشید و هیچ‌گاه ناامید نشوید که ناامیدی مرگ هنر در روح آدمی ست.

در ادامه سعی کنید در کنار تشویق‌های خانواده و دوستان، از افراد صاحب‌نظر و متخصص نیز نظرخواهی کنید، بی‌شک کمک‌های شایانی در پیشرفتتان خواهد داشت. تمرین بسیار مهم و کاربردی که به همه‌ی افراد علاقه‌مند به هنر عکاسی و حتی عکاسان خوبمان توصیه می‌شود، دیدن عکس‌های عکاسان تأثیرگذار است (با جستجو در اینترنت و یا شبکه‌های مجازی)، سعی کنید به‌عنوان یک تمرین در برنامه‌تان حتماً روزی حداقل بیست عکس خوب ببینید، اما توجه کنید که عکس‌ها را با دقت و باحوصله نگاه کنید.

در آخر اگر شما نیز جزو افرادی هستید که عکس‌های گالری گوشی موبایلتان تنها معطوف به‌عکس مای خانوادگی و سلفی و عکس‌هایی ازگل‌ها و گیاهان پیرامونتان است، توصیه می‌شود به مطالبی که در ادامه گفته می‌شود دقت نمایید و سعی در اجرایی نمودن آن‌ها کنید.

اگر می‌خواهید در حوزه هنر، پیشرفت داشته باشید ابتدا به دنبال علاقه‌تان بروید، در بسیاری از هنرها، ژانرها و گرایش‌های مختلفی داریم. عکاسی نیز ازین قاعده مستثنا نمی‌باشد و دارای ژانرهای متنوع و فراوانی است که عکاس با توجه به علاقه و استعداد و امکاناتش یکی را انتخاب می‌نماید و تمام تلاش و مطالعه و وقتش را در راستای همان ژانر می‌گذارد که بی‌شک وقتی مسیر و هدف مشخص باشد، هنرمند هدفمندتر پیش می‌رود و درنتیجه پیشرفت میسر خواهد شد.

در اینجا چند نمونه از مهم‌ترین ژانرهای عکاسی به‌صورت مختصر ذکر می‌شود (توصیه می‌شود با جستجو در سایت‌های معتبر ژانرها را به‌صورت جامع‌تر مطالعه فرمایید).

1_ مستند اجتماعی

از ابتدایی‌ترین ژانرهای عکاسی محسوب می‌شود، که سعی در ارائه بهترین شکل از حوادث و موضوعات موردبحث جامعه به‌صورت کاملاً واقع‌گرایانه را دارد، موضوعاتی که جامعه امروزی با آن درگیر است.

به‌عنوان‌مثال موضوع خشک‌سالی و ریز گردها در سیستان، یا سبک زندگی مردم روستایی که رو به فراموشی ست. عکاسی از زندگی روزمره خودمان نیز می‌تواند جزئی از این ژانر محسوب شود به‌شرط رعایت قوانین و درآمیختن ایده و نگاه هنری به‌عکس ها. از زیرشاخه‌های این ژانر می‌توان به عکاسی خیابانی، خبری، پرتره، جنگ، سفر و … اشاره نمود.

2_ منظره

سعی در نشان دادن زیبایی‌های خلقت خداوند به زیباترین شکل ممکن دارد، مانند عکس‌برداری از چشم‌اندازها و مناظر طبیعی و یا شهری، عکاسی از چشم‌اندازهای شهری که نوع نگاه عکاس به عناصر شهری (ساختمان‌ها و خیابان‌ها) مانند نگاهی ست که عکاس از طبیعت (کوه‌ها و درخت‌ها) دارد. از زیرشاخه‌های این ژانر می‌توان به عکاسی لنداسکیپ، حیات‌وحش، زیرآب، نجومی و… اشاره نمود.

3_فاین آرت

برای عکاس تولید عکس‌های صرفاً زیبایی شناسانه مهم است (لازم به ذکر است که تعریف زیبایی برای هر کس فرق دارد)، عکاسی هنری بسیار شخصی و ذهنی ست، به همین منظور عکاس سعی در به تصویر کشیدن خود از موضوعات پیرامونش دارد. در این ژانر عکاس باید درک و نگاهی فراتر از ظواهر و واقعیت داشته باشد.

4_مینیمال

مبنای آن سادگی ست، هرچه ساده‌تر، قابل‌فهم‌تر». بر تکرار و سریالی بودن عناصر در عکس تأکید دارد، از اشکال هندسی، رنگ‌ها و تضادها استفاده نموده و سعی می‌کند اشیاء را در تصویر کاهش دهد، از موضوعات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و … دوری کرده و ابزار منظور و مفهوم به شکل مستقیم است.

5_پرتره

عکاسی از چهره انسان‌هاست، که تأکید بر حالات و روحیات و چهره‌ی افراد دارد. شامل پرتره‌های خانوادگی، تمام‌قد، پرسنلی، سیاسی و هنری می‌شود.

به مختصر چند ژانر در اینجا بیان شد، با جستجو در اینترنت می‌توانید ژانرهای دیگر (عکاسی معماری، ماکرو، مفهومی، مد، تبلیغاتی و صنعتی، نجومی و …) را مطالعه فرمایید. در شماره بعدی سعی در آموزش اصول کادربندی در عکاسی داریم و به‌صورت کاملاً کاربردی کادربندی را بیان نماییم.

8
امتیاز :
وقتی دوربین دست مان می گیریم چه ژستی بگیریم ؟
5 از 4 رای
محمد دهدست
محمد دهدست عکاســی نیــز ماننــد بســیاری از هنرهــای دیگــر علاوه برداشــتن علاقــه، نیــاز بــه تـلاش و پشــتکار فراوانــی دارد
همراه ما باشید در کانال تلگرام ماهنامه هاتف جوان کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید