همه ما با هر نقشی در جامعه دارای یک مسئولیت اجتماعی هستیم

مصاحبه جوان
اکتبر 31, 2018
بازدید : 209 بازدید

در ابتدا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید؟

با عرض سلام و احترام به شما و مخاطبین گرامی نشریه هاتف جوان جعفر خسروی هستم متولد فروردین ماه 1371 در شهر زاهدان و اصالتاً از شمال سیستان و بلوچستان، تحصیلات خودم رو در رشته مهندسی تکنولوژی الکترونیک به پایان رسوندم و هم اکنون نیز در سطح تحصیلات تکمیلی در رشته مدیریت مشغول به ادامه تحصیل هستم.

در چه حوزه‌های فعالیت دارید؟

در دوره تحصیلات پایه دبیرستان علاقه‌مند به فعالیت در حوزه‌های مختلف علمی، هنری، فرهنگی و اجتماعی بودم از ین رو در آن زمان با عضویت در نهادهای مختلف به فعالیت مشغول بودم.

به‌صورت محدود نیز در منزل یا مدرسه اقدام به تحقیق، طراحی و ساخت انواع ربات‌ها می‌کردم.

با آشنایی با تعدادی از دوستان که دارای علایق مشترک بودیم این فعالیت‌ها توسعه چشمگیری داشت و در کنار هم با شورونشاط اوقات فراغتمان صرف این برنامه‌های می‌شد.

در مورد فعالیت‌های اجتماعی خودتان توضیح دهید؟

در سال 1387 موضوع تأسیس یک سازمان مردم‌نهاد از طریق سازمان ملی جوانان مطرح شد. با کسب راهنمایی از مراجع مختلف در سال 1388 انجمن مردم‌نهاد پیشگامان عصر نوین پا به عرصه دنیای رباتیک و فناوری گذاشت. این عمل، جهش چشمگیری در توسعه فعالیت‌ها به‌صورت هدفمند و نهادند این گروه داشت.

پس‌ازآن عضوگیری آغاز شد و پس از طی حدود دو سال انجمن دارای تعداد زیادی عضو شد و در این مدت توانستیم با همفکری و مشارکت تیمی رتبه‌های ملی و بین‌المللی متعددی را در حوزه رباتیک کسب کنیم. می‌توان گفت در آن زمان انجمن یکی از مراجع اصلی و رسمی رباتیک در استان بود.

این‌چنین اقداماتی ازجمله تأسیس یک موسسه حقوقی، تحقیقات فنی و مهندسی، آموزش دوره‌های تخصصی و منحصربه‌فرد، تیم سازی و تشکیل گروه، همه و همه درحالی‌که میانگین سنی گروه ما کمتر از 18 سال بوده در نوع خود کم‌نظیر و حتی گاها بی‌نظیر بود. پس از یک سال از تأسیس بنده به اتفاق آرا به‌عنوان دبیر این موسسه انتخاب شدم.

رفته رفته و با گذشت زمان و برنامه ادامه تحصیل اعضا و همچنین ساختار سازمان ملی جوانان برنامه های گروه به صورت محدود انجام میشد، بااین‌حال هیچ‌گاه به صفر نرسید و این فرایند تداوم داشت.

در این دوره انجمن پیشگامان عصر نوین یکی از سه موسسه فعال استان بود که درنهایت با تشکیل وزارت ورزش و جوانان، انجمن دوباره به اوج فعالیت خود رسید که تا کنون هم در ابعاد مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی حضور پر رنگ در سطح استانی و ملی دارد.

همه ما در هر نقشی که در جامعه حضور داریم دارای یک مسئولیت اجتماعی هستیم. این عقیده باعث شد تا با توجه به گستردگی و عمق آسیب‌های اجتماعی در این حوزه ورود نموده و با نگاهی با زاویه دیدی متفاوت و مبتنی بر روش‌های خلاقانه و علمی نسبت به حل برخی از معضلات مانند حاشیه‌نشینی، توانمندسازی و کارآفرینی و توسعه شغلی و مهارتی و اعتیاد…در سطح توان و با استفاده از ظرفیت‌های موجود تلاش نمایم.

هدفتان از تأسیس این موسسه چه بود؟

هم‌اکنون قریب به چهار سال از فعالیت مستمر بنده در این حوزه می‌گذرد، می‌توانم بگویم در این مدت مبنا و هدف را بر توانمندسازی و آگاهی بخشی قراردادم، زیرا جامعه آگاه، جامعه توانمند با شهروندانی دارای اعتمادبه‌نفس و خودباوری و افرادی که در جامعه مشارکت فعال دارند هیچ‌گاه به سمت‌وسوی بطلان و تاریکی قدم برنمی‌دارند، حتی اگر در تاریکی باشند می‌کوشند تا شمعی روشن کنند و چراغی بیفروزند تا نه‌تنها خود بلکه دیگران را نیز راهنما باشند.

از ین رو در گام نخست مدیریت برگزاری دوره‌های آموزشی را بر عهده گرفتم، دوره‌هایی که به سایر سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کند تا قوت گرفته و توانمند شوند، زیرا می‌دانستم اگر مردم به‌صورت نهادند مشارکت داشته باشند، بسیار اثرگذار خواهند بود.

در گام بعدی با حمایت مدیران وقت و در حدود دو سال قبل جهت حضور مستقیم و مستمر در عمق مسائل، مرکز گذری کاهش آسیب بهار زندگی» را در یکی از محلات زاهدان تأسیس کردم.

هدف از شکل‌گیری این مرکز ارائه خدمات اولیه حمایتی، درمانی، روانشناسی و بهداشتی به افراد به‌اصطلاح بی‌خانمان بود.
خوشبختانه با کمک مردم و حمایت بعضی از مسئولین تاکنون افراد زیادی تحت پوشش خدمات قرارگرفته‌اند.

تلاش من و دوستانم در این مرکز ایجاد یک تغییر بود، تغییری کوچک حتی در افرادی که آنان را کارتن‌خواب تلقی می‌کنیم و گل‌ها از آنان دوری می‌شود. وقتی پدری شصت و بند ساله را که روزی نیروی محرکه این جامعه بوده امروز در سرمای زمستان و گرمای تابستان و در میان زباله‌ها در حالی که نه نامی دارد و نه نشانی ببینی، بسیار سخت است.

از خاطرات خوش و بدتان در این راه بگویید؟

روزانه شاهد اتفاقات شاد و غمگین فراوانی بوده‌ایم و در این میان نیز افرادی بوده‌اند که با چند ماه پیگیری و تلاش به آغوش خانواده بازگشته‌اند.

جوانی را چگونه توصیف می‌کنید؟

جوانی یعنی زلالیت، یعنی الماسی شفاف که نیاز است به درستی تراش بخورد که این باعث می‌شود تا درخشش و تلألؤ آن نمایان شود.

از جشن روز جوان و معرفی به عنوان جوان برتر استان بگویید؟

امروز این افتخار بزرگ را داشتم تا در جشن روز جوان به عنوان جوان برتر استان در حوزه فعالیت‌های اجتماعی انتخاب شوم، کسب این مقام ارزنده را نشان اثرگذاری فعالیت‌های خود می‌دانم و وقتی روزهای این ده ساله گذشته را ورق می‌زنم خوشحالم، خوشحال ازینکه توانسته‌ام مؤثر باشم.

در این جشن شما اقدامی خیرخواهانه و مردمی انجام دادید از آن بگویید؟

با توجه به سیل اخیر شمال استان تعداد کثیری از هم‌وطنانمان دچار آسیب و خسارت شده‌اند و بنده بنابر وظیفه انسانی و اخلاقی هدیه دریافتی خود را به سیل‌زدگان سیستان اهدا کردم تا از طریق روش‌های موجود به دست آنان برسد که شاید به‌اندازه بسیار کمی سهی در کاهش دغدغه این عزیزان داشته باشم.

هم‌وطنانی که از چیزی گلایه‌ای ندارند، این عدم گلایه از بی‌دردی نیست بلکه به خاطر صبوری، نجابت و قناعت بیش‌ازحد آنان است.

در پایان اگر سخنی دارید بگویید؟

آرزوی توفیق و سعادت دارم برای تمام کسانی که در این راه همراه من بودند.

11
امتیاز :
همه ما با هر نقشی در جامعه دارای یک مسئولیت اجتماعی هستیم
4.54 از 50 رای
دیدگاهتان را بنویسید