مصاحبه جوان

Uncategorized @fa , مصاحبه جوان
ژوئن 22, 2020
بازدید : 13 بازدید

کلوزآپ:

نام:امیر گلستانه

سال تولد:1372

محل تولد:زاهدان

 

 

-دانشجوی کارشناسی ارشد هوا فضا گرایش سازه های هوایی

 

-مدیر عامل شرکت دانش بنیان فراز صنعت

-مخترع و داور طرح های نوآورانه اداره مالکیت های فکری سازمان ملل متحد

-نفر اول جشنواره مخترعین سئول کره جنوبی در سال 2012

 

-برنده جایزه ویژه جشنواره مخترعین نورنبرگ آلمان در سال 2013

 

-دیپلم افتخار علمی از انجمن مخترعین کشور لهستان

-فناور برتر(رتبه سوم) سال 95استان سیستان و بلوچستان

 

از حال و هوای این روزهای دانشجوها بگویید؟

این روزها دربین دانشجویان اتفاقاتی رخ داده  که شروعش از هفت، هشت سال قبل بوده است ودانشجویان متوجه شده اند در دانشگاه ها دانش کافی برای به دست آوردن مهارت ها به آنان داده نمی شود. البته این بدان معنی نیست که در دانشگاه‌ها هیچ کاری انجام نمی‌شود، درواقع در فضای آموزش دانشگاه‌ مباحث علوم و پایه به خوبی آموزش داده می شود و همینطور فرد با کلیه مطالب علمی آشنا می شود.اما اینکه یک دانشجوبه این فکر کند که فقط با تحصیل در دانشگاه مطرح می تواند به موقعیت شغلی خوب دست یابد، فکر اشتباهی ست.در حال حاضر این موضوع در بین دانشجویان از بین رفته و حتی بنظرم این موضوع باعث می شود دانشجو از همان دوران به دنبال کسب و کار مناسب خودش برود و بداند که قرار است ۴۰ یا ۵۰ سال آینده زندگیش در چه راهی باشد.

از اختراعاتتان بگویید؟

من دو اختراع مهم و جدی دارم، که هر دو بین‌المللی است. اولین اختراع  بحث سازه های پوستی که یکی از موضوعات جدید  درزمینه مهندسی سازه است و چون گرایش تحصیلی خودم سازه در هوافضا است ،  می توان گفت سازه مناسبی ست وجز ساندویچ پنل ها محسوب می شود. اختراع دومم سبک سازی  سامانه های هوایی و گاز هلیوم است. از اختراع اولم  درکشور کره جنوبی رونمایی شد و اختراع دومم را در نوربرگ آلمان ثبت پتنت کردیم که هر دوآن ها مورد توجه واقع شد. در هر دو این اختراع ها ما جوایزی را کسب کردیم و توانستیم مالکیت فکری اش را به اثبات برسانیم.

آیا اختراعتان  توانسته  مشکلی را در استان و یا کشور حل کند؟

اختراع سازه های پوستی موردی بود که من به تولید آن نیاز داشتم. هزینه تولید به روش کلاسیک درهواپیماهای بدون سرنشین کامپوزیت ها و هیدروکربن ها بسیار گران است و من را به این وادار کرد که به دنبال ساخت یک سازه  باشم که هم ارزان باشد وهم بتوان به راحتی آن را تولید کرد. در بخش های صنعتی می توان از سازه های پوستی استفاده نمود. بخش بعدی سبک‌سازی هوایی بود که  موضوع بسیار به روزی ست که در حال حاضردر شرکت بوئینگ به طور جدی پیگیری می شود که ما توانستیم این سبک‌سازی را به ثبت برسانیم. در ساختار قانونی در بحث صنعت به دلیل مالکیت فکری، رضایت و حضور و سهم ما باید دیده شود.

 

سختی های کار یک مخترع چیست؟

مخترع اسمش روی خودش است ،کسی که برای هر مشکلی و پیچ و خمی یک راه حلی پیدا می‌کند. البته این دلیل نمی شود  که برای همه مشکلات بتواند راه‌حل پیدا کند، اتفاقا برعکس افراد نابغه و توانمندی را می بینیم که در خیلی از مسائل روزمره مشکلات اساسی دارند. کشور ما صنعت پویایی ندارد  و بازار جهانی نیازهایش را از کشور ما تامین نمی کند. به همین خاطر اختراعات صنعتی جایگاه ویژه ای ندارد مگر برای فروش داخل کشور یک شرکت بیاید نوآوری ایجاد کند. زیرا پایه کار اختراعات و یک موضوع جدید زمانی  مطرح می‌شود که نیازآن در صنعت دیده شود. وقتی اختراع در صنعت  ناکارآمد باشد  و مسیری را کوتاه نکند، و ارزش افزوده ای ایجاد نکند به هیچ دردی نمی خورد.

بله در این راه سختی زیاد است. اینکه یک نفر بگوید من ایده صنعتی دارم که دردنیا کم رویش فکر شده جالب نیست مخصوصا در کشور ما به دلیل نفت خیز بودن برای مسولین جذابیتی ندارد ولی مخترع خودش باید به فکرش برسد دیگر با توجه به نیاز همین الان جامعه وصنعت و یا اگر بنا هست درجای دیگری اتفاق بیوفتد اول مقصد اختراع و بعد نیاز آن جامعه را بسنجد. همه می‌دانیم در کشور ما مسائل اداری بسیار کند پیش می رود و مخترعین بهتر است خودشان را وابسته به ارگان خاصی نگه ندارند و اساس کارشان این باشد که هیچ کجا قرار نیست از آنها حمایت شود.

ایده ها از کجا می آیند؟

ضرب المثلی هست که می‌گوید نیاز مادر اختراع است که در یک حوزه دست به نوآوری می‌زند. مثال واضحش ماشین هیبریدی است وقتی ماشین سوختی دارد که محیط زیست را آلوده می کند و موتورهای پیستونی هم مشکل خاص خودشان را دارند، افراد به دنبال ماشین های الکترونیکی و هیبریدی رفتند. کسی که می‌خواهد کار نوآورانه انجام دهد باید به چشم قلعه به آن نگاه کند و  به دنبال ضعیف ترین قسمت قلعه بگردد که با نگاه خودش ترمیم و اصلاح کند. یا به این شکل می توان به داستان نگاه کرد که یک صنعت در کجا به مشکل برخورده است و همان بشود نقطه ایده دهی .در طول زمان ایده های کوچک باعث پیشرفت در صنعت می شود.

 

دغدغه این روزها؟

درگیر درسم هستم .چون دانشجوی ارشد و ترم ۵ هستم باید پایان نامه ام را آماده دفاع ‌کنم و از آن طرف بهتر است که یک دانشجوی ارشد مقاله های بین المللی و کنفرانس داشته باشد برای همین خیلی از وقت و انرژی ام

را درس می گیرد ولی خوب از آن طرف شرکت‌هایی هم دارم که برایم مهم است. همینطور دغدغه کارهای اجرایی و بحث‌های مالی شرکت را دارم که باید به موقع پیش برود. کلاً من همیشه در حال کار کردن و درس خواندن بودم توی این ده دوازده سال اخیر یادم نمی‌آید دغدغه دیگری داشته باشم.

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

در حال حاضر یک شرکت دانش بنیان دارم که اسم آن فراز صنعت است ما درپارک علم و فناوری مستقر هستیم. در واقع شرکت فرازصنعت کارش تولید بدنه های هواپیمایی بدون سرنشین و هواپیمای رادیوکنترل تفریحی است که در ایران مشابه آن کم است. نکته دوم که شرکت ما فقط در ساخت هواپیما فعالیت دارد و پرنده های متفاوت را نمی‌خواهیم کار کنیم، فعلا متمرکز روی هواپیما هستیم.

شرکتی دیگر داریم در حوزه عمرانی، کارهای دکوراسیون داخلی و ابنیه های چوبی، که آن شرکت در مرکز رشد دانشگاه سیستان مستقر است. و سومین شرکتی که می خواهیم روی آن کار کنیم در بحث واردات و صادرات محصولات الکترونیکی است که  از سمت خلیج‌فارس بتوانیم  روی آن کار کنیم. این شرکت برای صادرات محصولات هوایی خودمان بسیار مناسب است

نسبت به هم  سن و سال های تان باهوش ترید یا تلاشتان بیشتر است؟

نه باهوش تر و نه پرتلاش تر یک فاکتور سومی هست به اسم تمرکز. به نظر خودم نسبت به هم سن و سال هایم آدم سمج تری هستم . سمج بودن ربطی به پرتلاش بودن ندارد یعنی موضوعی را که به آن علاقه مند می شوم و می دانم که برایمان سود ده است، اول بحث های مالیش را  بررسی می‌کنیم و بعد به باقی مطالب می پردازیم. مدل کارمن به این صورت است که یک موضوع را که دنبالش می روم حداقل یک چشم انداز هفت و هشت ساله آینده و حتی بیشتر را پیش‌بینی می کنم وروی آن تمرکز می‌کنم. درکل آدم پر تلاش و زحمت کشی نسبت به هم سن و سالهایم نیستم ولی اگر روی یک موضوع دست بگذارم به راحتی منصرف نمی‌شوم.

گلایه ای از مسئولین؟

کسی از موضوع گلایه ای می کند که انتظاری ازآن موضوع داشته باشد من وقتی سنم پایین بود مثلاً راهنمایی، دبیرستان تقریباً به این نتیجه رسیدم نباید چشم به سیستم ادارات داشته باشم کما اینکه هیچ کجای دنیا اینگونه نیست. کشورهای پیشرفته اگر می‌بینید یک  فرد بالا می آید، فضای آن کشور و فضای آن زیست بوم فناوری و تکنولوژی آماده است یک فرد یک دفعه پرتاب شود برود بالا ،آدم‌هایی مثل من هیچ وقت روی این موضوع حساب نمی‌کنند. قطعاً گلایه ای هم  ندارند تکیه به دیوار دولتی نداریم اگرگلایه ای بکنم کار عاقلانه ای نیست .چون اتفاق منفی بینمان نیفتاده چون طلب و در خواستی از کسی نداشتم.سعی کردیم خودمان تجارتمان بسته باشد یعنی وابسته به خودمان باشیم و برای همین روی چند شاخه کار می کنم چون می‌بینیم یک بخشی هنوز به سوددهی نرسیده و در بخش تحقیق و توسعه است و نیاز به کار دارد. وچون از اول حسابی نکردم

 

نظرتان در مورد فرار مغزها چیست؟آیا به کسانی که رفتند حق می دهید؟

فرار مغزها مربوط به زمانی‌ است که ارتباطات  وسیع نبود. الان می بینیم جوان ها برای مدرک دکترایشان  فرصت مطالعاتی می‌روند و در کشورهای خیلی مطرح دنیا یک تخصص خوب کسب می‌کنند. اگراین افراد به کشور برگردند سود و نفع زیادی به کشور می رسانند. خیلی از دوستان من رفتند حداقلش این است که از تجربه های آنها برای خیلی از کارهای پژوهشی استفاده می کنم و نظر آنها را می پرسم. قطعاً آنهایی که رفتند مفیدند برای ما که فعلا اینجا هستیم. خودم من هم احتمالش کم نیست که برای کسب مدرک دکترا بروم البته هنوز برنامه مشخص و دقیقی برای این کار ندارم ولی در مورد این موضوع خیلی بسته فکر نمی‌کنم که حتماً باید به امکانات داخلی بسنده کنیم، کما اینکه خیلی در ادبیات عرفانی توصیه شده که یکی از راه‌های پخته شدن شخصیت این است که بروند و دنیا را ببینند و کشورهای مختلف را بشناسند و فرهنگ و آداب و رسوم مختلف را ببیند. نه من مخالف نیستم که جوان هایمان بروند اطرافشان را ببینند و اگر فکر می‌کنند  بهتر است که جایی دیگر درس بخوانند و جایی کار کنند این کار را انجام بدهند و در مورد کسانی که رفتند کشوری مثل ما که  در تولید داخلی ضعیف است و واحد پول کشورهمیشه در حال افت ارزش هست. کسانی که در خارج از کشور هستند دید سرمایه گذاری دارند و این اتفاق را کم نمی‌بینیم که دوستان در کشور دیگر درآمدی دارند و در داخل ایران سرمایه گذ اری می‌کنند. این اتفاق بدی نیست که یک جوان برای کسب تجربه و کسب علم از کشور خارج بشود باید به این قضیه از دید آزادتری نگاه کرد.

1
امتیاز :
مصاحبه جوان
10 از 1 رای
دیدگاهتان را بنویسید