اینترنت اشیا

Uncategorized @fa , بروز
ژوئن 24, 2020
بازدید : 12 بازدید

Iotیا اینترنت اشیا
اینترنت اشیا به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه ها با شبکه ای است که از طریق آن می توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کند؛ به معنای دیگر اتصال دستگاه های فیزیکی مانند وسایل نقلیه، گوشی های هوشمند، لوازم خانگی و غیره از طریق اپلیکیشن ها و نرم افزارها به یکدیگر است.
این فناوری کاملا نوپاست و توانسته جایگاه بسیار مناسبی در بین علاقمندان در این زمینه باز کند. این فناوری نوین برپایه شبکه های بی سیم و اینترنت می باشد و هدف آن بهبود کارایی محصولات مختلف است.
در واقع اینترنت اشیا هیچ گونه محدودیتی ندارد، همین نکته وجه تمایز این فناوری با دیگر فناوری هاست. ارزش جهانی این دستگاه و فناوری به شدت بالاست و کارشناسان این مجموعه، اتصال حدود30 میلیارد دستگاه را تا سال 2020 توسط این فناوری تخمین زده اند.
از موارد مهمی که برای فرآیند اینترنت اشیا نیاز است می توان گوشی هوشمند را نام برد. زیرا فقط با استفاده از یک دستگاه هوشمند می توان به راحتی اشیا را مورد کنترل خود قرار داد. بدیهی است که برای به عمل رساندن این تکنولوژی نیاز به طراحی اپلیکیشن مناسب عمل دستگاه نیز می باشد.
اینترنت اشیا زمینه های مختلفی از علوم را در بر دارد و همچنین می تواند افراد مختلف در هر زمینه را از قبیل: الکترونیک، مکانیک، سخت افزار، نرم افزار وغیره را وارد چرخه اشتغال نماید.
همچنین گسترش اتوماسیون متصل به اینترنت در بخش نرم افزارهای جدید، انتظار می رود که اینترنت اشیا مقادیر زیادی از داده ها را با ضرورت نتیجه بخش تجمع سریع داده جمع آوری کند. اینترنت اشیا یکی از عامل های هوشمندسازی شهر و سیستم های مدیریت انرژی است.
امروزه با پیشرفت بشریت و همینطور افزایش جمعیت ، نیاز به هوشمند سازی و همچنین امکان سرعت عمل بیشتر، بسیار قابل مشاهده است. Iot این امکان را به افراد می دهد که با استفاده از چندین مقوله فرآیندی را طراحی نماید که سرانجام به بهبود زندگی فرد کمک کند. از سری مثال هایی که می توان برای اینترنت اشیا استفاده کرد این است که اگر در خانه هوشمند خود از لامپ های متصل به اینترنت استفاده کنیم، این لامپ می تواند زمان خروج شما از خانه و حتی اتاق را تشخیص دهد، در این مورد دیگر نیاز نیست نگران خاموش کردن لامپ ها قبل از خروج از اتاق باشیم.
از سری صنایع وابسته به اینترنت اشیا، حمل و نقل، ساختمان سازی، سلامت، بانک، فروشگاه ها، زراعت، نفت، گاز و غیره را می توان نام برد.
از آنجا که این فناوری به شدت با اینترنت سرو کار دارد پس امکان هک شدن و لو رفتن اطلاعات نیز وجود دارد در صورت استفاده از این تکنولوژی باید جوانب احتیاط نیز رعایت شود و با متخصصان این زمینه مشورت گردد .
اینترنت اشیا می تواند در آینده به یکی از تحولات عظیم در حوزه فناوری تبدیل شود و نحوه زندگی کردن ما را از جهات زیادی دستخوش تغییر کند.
محدثه جهانی

Like
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید