آینده بشر در دستان هوش مصنوعی

بروز
نوامبر 1, 2018
بازدید : 198 بازدید

هوش مصنوعی یکی از مقوله‌هایی است که در علوم کامپیوتر، اهمیت فراوان دارد و تغییرات در هوش مصنوعی می‌توانند تحولات گسترده‌ای را در فناوری اطلاعات پدید بیاورند.

هوش مصنوعی، هوش ماشین‌هاست! درواقع شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که قصد دارد راه‌حل‌های الگوریتمی را ارائه کند تا بتوانیم به‌وسیله آن‌ها در ماشین‌ها هوشمندی ایجاد کنیم.

تئوری تورینگ مبتنی بر این بود که می‌توانیم با استفاده از نشانه‌ها و اعدادی مانند 0 و 1، هر استدلال ریاضی‌ای را در کامپیوتر عملی کنیم. هم‌زمان با این نظریه کشف‌های تازه‌ای درزمینهٔ ی عصب‌شناسی، نظریه اطلاعات و فرمانشناسی، به وقوع پیوسته بود. این پیشرفت‌ها الهام‌بخش گروهی کوچک از پژوهشگران شد تا به‌طورجدی به مسئله ایجاد یک مغز الکترونیکی رسیدگی نمایند.

موجودات و به‌طورکلی، چیزهای هوشمند، باید بتوانند هدف‌هایی را برای خود تعیین کرده و به آن‌ها دست یابند. برای این کار اولاً لازم است که تصوری از آینده خود داشته باشیم؛ یعنی وضع کنونی هدف موردنظر را در نظر بگیریم و پیش‌بینی کنیم که تصمیماتی که خواهیم گرفت، چگونه می‌تواند بر آن تأثیر بگزارد. پس از این کار باید، برای رسیدن به بهترین نتیجه؛ از بین گزینه‌هایی که داریم، بهترین و سودمندترین آن‌ها را انتخاب نماییم.

پس تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی از این روش، کاری است که بدون هوشمندی، نمی‌توان آن را انجام داد و فقط موجودات هوشمند از پس آن برمی‌آیند! در مسائل کلاسیکی که در مورد برنامه‌ریزی وجود داشت، عامل هوشمند می‌توانست فرض کند که تنها یک‌چیز (هدف موردنظر) در جهان فعال است و احتمالاً می‌توان نتیجه آن را تغییر داد؛ بنابراین هدف موردنظر تعیین می‌شد و برای آن راه‌حل‌هایی ارائه می‌گردید. همچنین عامل هوشمند – که می‌تواند برنامه و یا هر چیز دیگری باشد – به‌طور مرتب و دائمی چک می‌کرد که پیشگویی‌هایش درست باشد و اگر این‌طور نبود، راه‌حل موردنظر برای هدفش را تغییر می‌داد.

در این مورد می‌توانید یک ربات را در نظر بگیرید که می‌خواهد از یک مسیر مارپیچ عبور نماید. این روبات ابتدا هر یک از این مسیرها را امتحان می‌کند و اگر هرکدام از آن‌ها به بن‌بست، برخورد، آن را به حافظه می‌سپارد تا دوباره تکرارش نکند و این عمل را آن‌قدر ادامه می‌دهد که راه خودش را بیابد!

یادگیری ماشینی یکی از فناوری‌های پرطرفدار و مهم‌ امروزی محسوب می‌شود. برای برتری در این صنعت جدید، جمع‌آوری داده نقش حیاتی دارد.

یادگیری ماشین اصطلاحی است که عموماً باهوش مصنوعی نیز اشتباه گرفته می‌شود. این فناوری در حال‌ تبدیل‌شدن به دارایی باارزشی برای شرکت‌ها است. به‌علاوه، شرکت‌های فعال در حوزه‌ی طراحی و بهینه‌سازی یادگیری ماشین، به‌نوعی متوجه مشکلات اصلی آن شده‌اند.

آن‌ها می‌دانند اجرای الگوریتم‌ها برای هوشمند شدن در ارتباط با مرکز داده یا مسئله‌ای مشخص، بخش آسان‌کار محسوب می‌شود.

راهکارهای متعدد و آسان شرکت‌های بزرگ برای اجرای سیستم‌های یادگیری ماشین عرضه‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال،گوگل با الگوریتم متن‌باز تِنسورفِلو (TensorFlow) و مایکروسافت با ارائه‌ی خدمات یادگیری ماشین در آژور (Azure) و آمازون با سرویس سِیج‌مِیکر (SageMaker)، قابلیت‌های مذکور را به کاربران عرضه می‌کنند.

داده، ورودی باارزش سیستم‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، تنها بخشی است که تجاری نشده است. باوجوداین، داده‌ها به‌عنوان بازیگران مهم و تأثیرگذار در رقابت یادگیری ماشین شناخته می‌شوند. درواقع، پیداکردن داده‌ی باارزش دشواری‌های زیادی دارد.

شرکت‌های موفق دنیای امروز با دارایی‌ها و محصولات فیزیکی تجارت نمی‌کنند. به‌بیان‌دیگر، اغلب دارایی باارزش آن‌ها محصولاتی تحت شبکه یا نرم‌افزار هستند. در چهل سال گذشته، تمرکز دارایی‌ها به‌طور کامل تغییر کرده است. در سال ۱۹۷۵، حدود ۸۳ درصد از دارایی شرکت‌ها اندازه‌گیری‌کردنی بود و در سال ۲۰۱۵، ۸۴ درصد از دارایی‌ها اندازه‌گیری‌کردنی نبود.

اکثر شرکت‌های بزرگ امروزی به‌جای ساخت محصولات فیزیکی مانند ماشین لباس‌شویی یا قهوه ساز، اپلیکیشن منتشر یا به اتصال هرچه راحت‌تر مردم کمک می‌کنند. چنین تغییراتی نوعی ناهماهنگی بین آنچه اندازه‌گیری‌کردنی است و آنچه ارزش دارد، ایجاد کرده است.

تولید داده دشوارتر از جمع‌آوری و هماهنگ کردن و افزودن آن به مرکز داده خواهد بود. اکثر شرکت‌ها تصور می‌کنند مسیر صحیح شامل جمع‌آوری همه‌ی داده‌های در دسترس و جست‌و‌جو و تحلیل آن‌ها به امید یافتن راهکاری تازه است. درواقع، آن‌ها به دنبال نتیجه یا پیش‌بینی هستند که نتیجه‌ی دلخواهشان را نشان دهد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین توانایی ارائه‌ی نتایج و تحلیل‌هایی را دارد که شاید از عهده‌ی هیچ فردی برنیاید؛ اما این فناوری نمی‌تواند نتایج را با ثبات کامل ارائه کند. این نتیجه‌گیری به معنای شکست فناوری مذکور نیست؛ بلکه تنها باید آن را با هوشمندی به کار گرفت. البته، اجرای آن بسیار دشوارتر از مباحث تئوری است. به‌عنوان‌مثال، بسیاری از مدعیان ارائه‌ی داده‌های جدید و متفاوت هنوز از اندازه‌گیری معیارهای سنّتی برای جمع‌آوری داده استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی به بخش جدایی‌ناپذیر دنیای فناوری تبدیل‌شده است. البته، گسترش این فناوری جذاب نگرانی‌های خاص خود را نیز دارد.

الیزر یودکوسکی، محقق مؤسسه‌ی تحقیقاتی هوش ماشینی، اعتقاد جالبی درباره‌ی هوش مصنوعی دارد. او می‌گوید:

هوش مصنوعی از شما متنفر نیست. او عاشق شما هم نخواهد بود. شما فقط از اتم‌هایی ساخته‌شده‌اید که هوش مصنوعی می‌تواند برای کار دیگر از آن‌ها استفاده کند.

تا پنجاه یا صدسال آینده، هوش مصنوعی دانشی بیش از کل جمعیت جهان خواهد داشت. در آن زمان، این هوش می‌تواند هر نشانه‌ی متصلی را در جهان کنترل کند. محققانِ پیش‌گام در حوزه‌ی هوش مصنوعی، آن زمان را دورانی می‌دانند که این هوش به فرمانروای بی‌رقیب جهان تبدیل خواهد شد.

به نظر شما وقتی ماشین‌ها در هوش عمومی از انسان‌ها برتر شوند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ دستیارهای مصنوعی در آن زمان ما را نجات خواهند داد یا موجب نابودی می‌شوند؟

نیک بوستروم پایه‌های درک آینده‌ی انسان‌ها و زندگی هوشمند را در این زمینه بنا نهاده است. مغز انسان ظرفیت‌هایی دارد که مغز دیگر موجودات از آن‌ها بی‌بهره هستند. به خاطر همین ظرفیت‌ها هم گونه‌ی بشر موقعیت برتر را در جهان دارد.

طبق تعریف گفته‌شده، اگر هوش مصنوعی مغز انسان را در حوزه‌هایی پشت سر بگذارد، به فرمانروای بسیار قدرتمندی تبدیل خواهد شد که احتمالاً فراتر از اختیار ما عمل می‌کند. به‌این‌ترتیب، همان‌طور که سرنوشت بسیاری از حیوانات بیش از خودشان به عملکرد گونه‌ی برتر، یعنی انسان، بستگی دارد، سرنوشت آینده‌ی انسان‌ها نیز به هوش برتر وابسته خواهد بود.

دراین‌میان، انسان‌ها یک برتری دارند و آن این است که حرکت اول را در این نبرد انجام می‌دهند. درواقع مشکل اصلی، مهار پیشرفت این هوش است. مهندسی کردن وضعیتی برای بهتر کردن رشد سریع هوش مصنوعی، مسئله‌ی پیش روی انسان‌ها خواهد بود.

تحقیقات نشان می‌دهد هوش مصنوعی تا پایان این قرن، به‌اندازه‌ی انسان هوشمند خواهد شد. بوستروم اعتقاد دارد سرعت رشد این هوش بسیار سریع است و قطعاً پس از این قرن، جای انسان را خواهد گرفت. به گفته‌ی او، هوش مصنوعی نباید در برنامه‌های پیشرفتی انسان‌ها باشد.

بوستروم فیلسوفی تکنولوژیست است و توصیه می‌کند انسان‌ها به آنچه درحال‌ساختش هستند، نگاه دقیق‌تری بیندازند. دنیایی که ماشین‌های متفکر اداره‌اش می‌کنند، از دیدگاه او خطرناک خواهد بود. به‌بیان‌دیگر، آیا این ماشین‌های هوشمند در آینده حافظ ارزش‌های ما خواهند بود یا ارزش‌های مخصوص خودشان را دارند؟

مکس تگمارک، فیزیکدان و کیهان‌شناس دانشگاه MIT، در مصاحبه‌ای به مشکلات توسعه‌ی هوش مصنوعی اشاره می‌کند. از منظر او، باید عواقب مخفی ساختِ هوش کاملاً توانا را در نظر بگیریم. به اعتقاد تگمارک، هوش مصنوعی برای تخریب دنیا به شیطانی بودن یا قرار داشتن در حالت رباتیک خاص نیاز ندارد.

درواقع، او مشکل اصلی هوش مصنوعی را اهداف خراب‌کارانه نمی‌داند و تنها، توانایی فراوان تفکر است که او را نگران می‌کند. هوش مصنوعی قوی دررسیدن به اهدافش بسیار خوب عمل می‌کند. مشکل وقتی ایجاد می‌شود که اهداف او با اهداف ما هم‌خوانی ندارد.

هوش مصنوعی کنونی در حوزه‌هایی محدود از وظایف کاربرد دارد و این حوزه‌ها محدود به مواردی همچون کمک به مشتری برای تغییر آدرس یا اطلاعات کارت اعتباری هنگام خرید تعریف می‌شوند. او پیشنهاد می‌کند هوش مصنوعی را برای کاربرد بهتر به‌عنوان همکار درکنار مسئول بخش خدمات مشتریان به کار بگیریم.

تصور کنید هوش مصنوعی به اظهارات مشتری گوش می‌دهد. این هوش ماشینی تاریخچه‌ی خرید و مشکل مشتری و موضوعات دیگر را از او می‌پرسد و به مسئول خدمات منتقل می‌کند. به‌علاوه، ماشین پیشنهادهای مناسب برای پاسخ به مشتری را نیز بیان می‌کند. این فرضیه ترکیبی عالی از همکاری ماشین با انسان خواهد بود که به‌صورت زنده و لحظه‌ای انجام می‌شود.

جینی رومتی، مدیرعامل IBM، زمانی گفته بود با برعکس کردن حروف هوش مصنوعی AI به IA به مفهومی کاربردی، یعنی دستیار هوشمند (Intelligent Assistant) می‌رسیم. ایده‌ی نائوموف نیز دقیقاً همین مفهوم است. درواقع، برای مشتری مهم نیست که انسان یا ماشین به بهترین راهکار برای او برسند، او فقط پاسخ و راهکار کاربردی را نیاز دارد.

نائوموف در توضیح بیشتر درباره‌ی کاربرد هوش مصنوعی در این بخش می‌گوید:

هوش مصنوعی ابزاری است که برای فرایندهای تکراری خدمات مشتری کاربرد دارد. این کاربرد شبیه استفاده‌ی حسابداران از ماشین‌‌حساب یا فایل‌های صفحات گسترده برای راحتی در انجام وظایف خواهد بود.

تاکنون دیده‌اید حسابدار برای انجام محاسبات خود از ماشین‌حساب استفاده نکند؟ شرکت‌ها هم باید هوش مصنوعی را شبیه به ابزاری این‌چنینی ببینند. درواقع، این ابزار در آینده‌ی نزدیک نه مزیتی رقابتی، بلکه ابزاری الزامی در کسب‌وکار خواهد بود.
به‌هرحال، هوش مصنوعی به عطف گاه خود رسیده و در زندگی روزمره‌ی بسیاری از ما نیز واردشده است؛ هرچند هنوز بسیاری از مردم حضور آن را درک نکرده‌اند.

نائوموف می‌گوید هوش مصنوعی به زندگی ما آمده تا بماند و آنچه امروز می‌بینیم، فقط شروع آن است. او معتقد است قطعاً این هوش جدید دنیای کسب‌وکار را به سلطه درمی‌آورد؛ اما آینده‌ای که در فیلم‌ها می‌بینیم، درحد همان داستان باقی خواهد ماند.

همان‌طور که گفته شد، برخی کارشناسان معتقدند آینده‌ی به‌تصویر کشیده شده در فیلم‌های هالیوودی، بسیار دور از واقعیت است و ربات‌ها به این اندازه شغل‌های ما را تصاحب نخواهند کرد. طبق دیدگاه آن‌ها، این هوش نه‌تنها شغل‌ها را ازبین نمی‌برد، بلکه به‌عنوان ابزاری سودمند درکنار انسان‌ها فعالیت خواهد کرد.

9
امتیاز :
آینده بشر در دستان هوش مصنوعی
4.86 از 7 رای
دیدگاهتان را بنویسید